Naudinga informacija

Dvi rankos – du pasauliai: kairiarankių vaikų gabumai

Kokiais gebėjimais pasižymi kairiarankiai vaikai

Rugpjūčiais dažnai aplanko keistos nuotaikos: žvilgčiodami į kalendorių nejučiomis pradedame skaičiuoti likusias vasaros dienas, stebime, kaip gatvėse pilnėja automobilių, o miesto iškabos ir prekybos centrų lentynos, nukrautos mokyklinėmis prekėmis, primena apie artėjančią rugsėjo 1-ąją ir naujų darbų pradžią. Tokios rugpjūčio dienos ne retai nukelia į mokyklos suolą, primenantį klasės draugą, kuris į baltą popieriaus lapą įnirtingai rašo matematikos formulę ir karts nuo karto savo alkūne atsitrenkia į tavąją, o tada belieka stebėtis, kodėl rašiklį šis laiko priešingoje rankoje nei tu. Galbūt alkūnių susidūrimas kiek ir sugriauna iliuziją, pagaliau nepribraukyti sąsiuvinio lapo, tačiau ne kartą susimąstai, kodėl kairiarankis bendraklasis rašo kitaip ir kokių išskirtinių gabumų dar turi? Tad šiandien, rugpjūčio 13 d., minint tarptautinę kairiarankių dieną, verta atskleisti ar tikrai kairiarankių ir dešiniarankių pasauliai tokie skirtingi ir kokiais gabumais pasižymi kairiarankiai vaikai.

Mokslininkai nustatė, kad pasaulyje yra apie 10–13,5 proc. kairiarankių, tad įsivaizduokite, vaikui darželyje ar mokykloje sutikti panašų į save šansų ne tiek ir daug: tik vienas atvejis iš dešimties (beje, kairiarankystė dažniau pasitaiko tarp berniukų). Reikėtų numanyti, kad skirtumas tarp rašymo kaire ir dešine ranka nėra veidronis, šiek tiek kitaip veikia ir kairiarankių bei dešiniarankių smegenys. Ar vaikas yra kairiarankis ar dešiniarankis priklauso nuo to, kuris smegenų pusrutulis vyrauja (išskyrus fizines traumas). Dešiniojo smegenų pusrutulio veikla yra vaizdinė-erdvinė, kairiojo – verbalinė ir loginė. Taigi, jei vaikas yra kairiarankis, vyrauja dešinysis smegenų pusrutulis, jei dešiniarankis – kairysis. Mokslininkai, tyrinėją smegenų veiklą, nustatė, kad aktyvios veiklos metu dirba abu kairiarankių smegenų pusrutuliai, kai tuo tarpu dešiniarankių tik vienas. Vadinasi, dešiniarankių ir kairiarankių vaikų gebėjimai taip pat šiek tiek skiriasi.

Kairiarankiai kur kas lengviau prisitaiko prie situacijų įvairovės ir jų kaitos, todėl toliau pateikiami šių vaikų gabumai:

  • Kairiarankiai vaikai pasižymi puikia vaizdine atmintimi. Šie vaikai savo atmintyje ilgai išsaugo ryškiausius prisiminimus, todėl yra kūrybiškesni.

  • Kadangi kairiarankių vaikų vizualiniai gebėjimai yra geriau išlavinti už kalbinius, šie vaikai dažnai tampa meninkais ar rašytojais.

  • Turi geresnį erdvinį mąstymą, todėl dažnai tampa architektais ar projektuotojais.

  • Teigiama, kad kairiarankiai vaikai pasižymi didesniu sugebėjimu suvokti garsus ir intonaciją, taip pat už dešiniarankius geriau atskiria smulkius spalvų atspalvius.

  • Kairiarankiams geriau sekasi sporte, jie taiklesni ir universalesni, taip yra todėl, kad dešiniarankių pasaulyje kairiarankiams prisitaikyti tenka dažniau (daugelis priemonių pritaikyti tik dešiniarankiams), tokie vaikai turi mokytis elgtis su dešiniarankiams pritaikytais reikmenimis.

  • Šie vaikai turi dažnesnę tikimybę turėti didesnį intelekto koficientą už bendraamžius ir gvienu metu sugeba geriau atlikti kelias užduotis. Manoma, kad taip yra todėl, kad kairiarankiai dažniau turi naudoti abu smegenų pusutulius, dėl šios priežasties gali aprėpti daugiau informacijos.

    Jūsų krepšelis
    Krepšelis tuščiasGrįžti į parduotuvę