Renginiai

KODĖL AUGANČIO VAIKO ORGANIZMUI SVARBI FIZINIO AKTYVUMO VEIKLA?

Kai aplink daugėja technologijų, paprastėja susisiekimas, deja, vis dažniau pasyvėja ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų fizinis aktyvumas. Vis daugiau laiko praleidžiant prie išmaniųjų įrenginių, o socialinius poreikius žmonėms patenkinant mobiliojo ryšio ir interneto priemonėmis, kai nebereikia niekur išvykti iš namų, daugeliui darbo funkcijų persikeliant prie įtemptos protinės veiklos reikalaujančio darbo – per dieną smarkiai mažėja fizinio aktyvumo valandų skaičius. Tokios fizinio aktyvumo veiklos, neabejotinai, svarbios besiformuojančiam vaiko organizmui, tad šio straipsnio metu norime kartu aptarti, kodėl svarbu formuoti teigiamus aktyvios veiklos įpročius, o kartu pristatyti VšĮ ,,Edulando“ projekto, finansuoto Sporto ir paramos fondo lėšomis ,,Kompleksinis vaikų fizinio aktyvumo skatinimas Kauno mieste“ rezultatus.

Kodėl besiformuojančio vaiko organizmui svarbi aktyvi veikla?

Dar augančio vaiko kūnui labai svarbi aktyvi fizinė veikla, kuri pirmiausia tenkina fiziologinį vaiko poreikį judėti. Būtent vaikui judant formuojasi jo raumenynas, tvirtėja laikysena, skatinamas motorikos vystymasis, koordinacija. Vaikui judant gerėja erdvinis mąstymas, stimuliuojamas organizmo augimas, gerėja protinis ir fizinis darbingumas. Kartu su aktyvia laisvalaikio veikla taip pat gerinamas vaiko imunitetas ir atsparumas ligoms. 

Ar fizinio aktyvumo padėtis tarp mokinių tikrai tokia bloga?

Remiantis atliktų tyrimų duomenimis pastebėta, kad kasmet blogėja moksleivių ir studentų fizinis aktyvumas, vietoje jo mokiniai renkasi pasyvias laisvalaikio veiklas ar laiką praleidžia prie išmaniųjų įrenginių. Dėl pasyvėjančio moksleivių aktyvumo –  žemėja ir jų organizmų funkcijų galimybės, prastėja mityba, didėja besivystančių ligų grėsmė. Pagerinti tai gali tik optimalus fizinis aktyvumas, tikslingi fiziniai pratimai, tinkamas gyvenimo režimas, mityba. Tad šioje vietoje svarbu, kad noras ir poreikis užsiiminėti sportu atsirastų jauname amžiuje ir išliktų visą gyvenimą. Šiandieninėje visuomenėje, kur dėl informacinių technologijų ir transporto priemonių plėtros žmonės negauna būtino fizinio krūvio, reguliarūs mankštos pratimai ir judėjimas yra būtinas gyventojų sveikatai ir darbingumui didinti. Siekiant formuoti teigiamus sveikos gyvensenos ir fizinio aktyvumo įpročius svarbu juos pradėti ugdyti, kuo ankstyvesniame amžiuje, kai ne tik formuojasi vaikų organizmas, bet taip pat vaikai gali lengvai keisti nusistovėjusius įpročius, mokosi naujų, o tokie susiformavę įgūdžiai tikėtina, kad greičiau taps sveikos gyvensenos būdu ir niekur neišnyks.  

Nemokami sporto būreliai vaikų fizinio aktyvumo skatinimui

Beveik ketverius metus VšĮ ,,Edulandas“ dalyvavo Sporto ir paramos fondo finansuojamame projekte ,,Kompleksinis vaikų fizinio aktyvumo didinimas Kauno mieste“. Būtent šio projekto metu neformalaus švietimo veiklų organizatorių komanda kartu su sporto treneriais kvietė 6–10 m. vaikus į nemokamus sporto būrelių: Judriųjų žaidimų, Savigynos ir kovos menų, Fechtavimo užsiėmimus. Per šį laiką į organizuotus sporto būrelius įsitraukė 664 vaikai. Judriųjų žaidimų būrelyje didžiausias dalyvių skaičius buvo pasiektas 2020-07-01 – 2020-12-31 laikotarpiu, šį pusmetį užsiėmimus lankė 261 mokinys, Savigynos ir Kovos menų užsiėmimų didžiausias dalyvių skaičius buvo pasiektas 2022-01-01 – 2022-06-30 laikotarpiu, kai siekė 271 dalyvį, o į organizuojamas Fechtavimosi būrelio veiklas dalyviai labiausiais įsitraukė 2021-07-01 – 2021-12-31 laikotarpiu, kai šia veikla susidomėjo ir užsiėmimus lankė 195 mokiniai. 

Kodėl vaikams svarbu lankyti sporto būrelius?

Prie vaikų fizinio aktyvumo veiklų prisidėjo 7 treneriai, kurie su vaikais kiekvieną savaitę susitikdavo du kartus, mažuosius įtraukdami į pusantros valandos užsiėmimus. Jų metu treneriai kviesdavo vaikus susipažinti su skirtingomis sporto šakomis, jų technikomis, kalbėdavo apie sveiką gyvenseną ir sveikos gyvensenos įpročius. Viena VšĮ ,,Edulando“ judriųjų žaidimų ir fechtavimo trenerių Teresė Demskytė dalinosi savo patirtimi ir įžvalgomis iš organizuotų būrelių veiklos: ,,Dirbdama keliose skirtingose mokyklose su pradinukais pastebiu: yra daug vaikų, kurie lanko kelis sporto užsiėmimus per savaitę, tačiau yra ir tokių, kuriems fechtavimo būrelis, tikėtina, yra vienintelė aktyvesnė veikla. Fizinis aktyvumas tokio amžiaus vaikams yra be galo svarbus: aktyvi veikla lavina motorines funkcijas, paprasčiausius gebėjimus: peršokti, palįsti, nubėgti, pritūpti, pagauti. Dirbant su grupe pastebiu akivaizdų skirtumą tarp sėslesnių ir aktyvesnių vaikų, tų, kuriems dabar reikia daugiau pastangų atlikti fizinius veiksmus, jei tai apleis, tikėtina, kad vaikai pradės vengti aktyvių veiklų dėl nepasitikėjimo savo gebėjimais, kurie geriausiai ugdosi būtent vaikystėje. Be to, subalansuotas sportas stiprina kaulus, raumenis. Galiausiai, fizinės veiklos ugdo pasitikėjimą savimi, gebėjimą įveikti iššūkius ir, žinoma, teigiamai veikia centrinę nervų sistemą, ne tik atpalaiduoja, bet ir pakelia nuotaiką.“

Ko vaikai išmoksta sporto užsiėmimuose?

Fechtavimo trenerės Teresės nuomone, sporto užsiėmimai, neskaitant fizinių gebėjimų tobulinimo, neabejotinai moko disciplinos, taisyklių laikymosi, pagarbos kitiems žaidėjams. Taip pat pasitikėjimo savimi, komandiškumo, palaikymo, strateginio mąstymo. Tikriausiai didžiausia problema, su kuria trenerė susiduria per būrelius, vaikų nemokėjimas pralaimėti, o dar blogiau, kai pralaimėjus vieną kartą vaikas nusprendžia, kad jam daugiau niekada nepavyks ir neverta net bandyti. Sportas moko, kad pralaimėjimas yra tik dar viena pamoka, o norint tapti geresniu ir tobulėti yra būtina stengtis vis iš naujo.

Kaip paskatinti vaiką būti aktyvesniu?

Tikriausiai geriausias paskatinimas skirti laiko vaiko sportinio hobio paieškoms, kol kažkas „užkabins“, skatinti, palaikyti susidomėjus. Taip pat būti pavyzdžiu, eiti drauge pasivaikščioti, išsiruošti į žygį, sportuoti namuose kartu su vaiku, kurti žaidimus. Vaikai kopijuoja savo tėvus. Be to, jiems vis dar patinka aktyvūs žaidimai, kurių išmanieji žaidimai negali pakeisti. Judriųjų žaidimų būrelis, tikriausiai, vienas geriausių naujų alternatyvų, skatinančių vaikus judėti

Nemokamos fizinio aktyvumo veiklos, įtraukusios ne tik vaikus, bet ir šeimas – kuriant aktyvaus laisvalaikio bendruomenę!

Per beveik ketverius metus siekiant skatinti vaikų fizinį aktyvumą, organizuojant nemokamus, Sporto ir paramos fondo finansuojamus sporto užsiėmimus VšĮ ,,Edulando“ komanda surengė keturis didelius sporto renginius, į kurių veiklas įsitraukė 874 dalyviai. Renginių metu kvietėme Edulando būrelius lankančias šeimas įsitraukti į interaktyvias Edulando šeimų orientacines varžybas, kurių metu vaikai kartu su tėvais ieškojo neatrastų Kauno vietų, sprendė sportines šaradas, atliko judrias užduotis. Pavasarį šeimos drauge su vaikais žingsniavo Panemunės šile, žygio punktuose įsitraukė į Savigynos ir kovos menų treniruotes, atliko judriųjų žaidimų užduotis ir savo miklumą išbandė elegantiškose fechtavimo užduotyse. Starto ir finišo zonoje dalyvių laukė Edulando STEAM mokytojai, kvietę vaikus į eksperimentų laboratoriją. Na o gruodį, artėjant projekto pabaigai, su Edulando būrelių dalyviais susitikome Atvirose Kauno m. ir Kauno r. pradedančiųjų Savigynos ir kovos menų varžybose, kuriose sporto būrelius lankę vaikai demonstravo užsiėmimų metu įgytas žinias ir įgūdžius, o renginio pabaigoje dalyviams buvo išdalinti prizai ir diplomai. Šių renginių metu į aktyvaus laisvalaikio veiklas buvo įtraukti ne tik mažieji būrelių dalyviai, bet taip pat ir šeimos. Vis augantis sporto renginių dalyvių skaičius subūrė aktyvaus laisvalaikio bendruomenę, besidominčią ir propaguojančią aktyvų laisvalaikį. 

VšĮ ,,Edulando“ nemokamų sporto būrelių veiklos įgyvendintos pagal 2019-09-01 – 2022-12-31 vykusį projektą ,,Kompleksinis vaikų fizinio aktyvumo didinimas Kauno mieste“, finansuotų sporto ir paramos fondo lėšomis. 

    Jūsų krepšelis
    Krepšelis tuščiasGrįžti į parduotuvę